Skapa konto | Gå till kassa
Du kan söka på produktnamn, E-nummer, artikelnummer eller gör en fritext-sökning.
Det mångsidiga systemet med en rad olika frontdelar för platsgjuten betong möjliggör planering och användning av praktiskt taget alla belysnings- och högtalarfabrikat, oavsett om formen är rund eller kvadratisk. För lågspänningslampor är trafotunnlar och korttunnlar komponenter i programmet. Med förlängningsringar kan även djupare belysning och högtalare monteras. Systemet kan användas vid en taktjocklek från 160 mm.
Eftermontering i prefabricerade betongtak
Detta kan genomföras med hjälp av monteringssatsen HaloX-O. När ett borrhål gjorts i taket förlängs dosan med 30 mm. Med hjälp av stödlagret i monteringssatsen skapas en monteringsenhet som placeras i jämnhöjd med takets underkant (vid användning av dosa med trafotunnel ska stödfötterna tas bort). Efter eldragningen slutförs gjutningen av taket.
Utrustad med KSK-tekonlogi
För snabb och säker elinstallationer i betongkonstruktioner. Den innovativa knock-out lösningen öppnas med ett hammarslag och låser säkert flexslangar för både M20 och M25. Inget extra jobb krävs. Ingen kapning av flexslang behövs göras.
Mån 08:30-16:30 Tis-Tor 07:30-16:30 Fre 07:30-15:00 Ring oss: Tel. +46 8-445 74 40 Maila oss: kundsupport@maxel.se